Adminis.ro reprezintă portalul administrației ieșene

De interes

Hai, România!

România va juca astăzi împotriva Olandei în optimile de finală de la EURO 2024.

Meciul se va desfășura pe Allianz Arena din Munchen, începând cu ora 19:00, și va fi transmis în direct pe PRO TV și VOYO. Se estimează că cel puțin 30.000 de români vor susține echipa națională pe stadion, iar alte câteva milioane vor urmări meciul de acasă, sperând ca România să învingă și să se califice în sferturile de finală, marcând prima victorie în faza eliminatorie a unui campionat european.

România s-a calificat în optimi de pe primul loc într-o grupă în care toate echipele au avut câte 4 puncte, diferența fiind făcută la golaveraj. După o victorie cu 3-0 împotriva Ucrainei, a urmat o înfrângere cu Belgia (0-2) și un egal cu Slovacia (1-1). De cealaltă parte, Olanda a terminat pe locul trei în Grupa D, după o victorie chinuită cu Polonia (2-1), un egal cu Franța (0-0) și o înfrângere surprinzătoare cu Austria (3-2).

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a avut loc în 2017, într-un meci amical câștigat de Olanda cu 3-0. Statisticile nu sunt de partea României, având o singură victorie în 14 confruntări cu Olanda, obținută în 2007. Selecționerul Edward Iordănescu a declarat că echipa trebuie să joace aproape perfect pentru a învinge naționala Țărilor de Jos.

Vezi și: Permis de conducere fals descoperit la Sculeni.

În cazul unei victorii, România va juca în sferturile de finală împotriva Austriei sau a Turciei, pe 6 iulie, la Berlin. Selecționerul Olandei, Ronald Koeman, a subliniat importanța unei reacții bune după înfrângerea cu Austria și a menționat că România este un adversar serios și agresiv.

Echipele probabile:

La acest meci, România nu se va putea baza pe fundașul Nicuşor Bancu, suspendat din cauza cumului de cartonaşe galbene.