Adminis.ro reprezintă portalul administrației ieșene

Știri​

Bolivianul Hugo Dellien a devenit noul campion al turneului Concord Iași Open

Jucătorul bolivian de tenis Hugo Dellien, clasat pe locul 171 ATP și favorit numărul șase, a devenit noul campion al turneului ATP Challenger 100 Concord Iași Open.

Sud-americanul de 31 de ani l-a învins în finala disputată duminică seară, la Baza Sportivă Ciric, pe spaniolul Javier Barranco Cosano, de 25 de ani, numărul 254 mondial, cu scorul de 6-1, 6-1.

Dellien a dominat autoritar finala și s-a impus categoric în doar 65 de minute. Aceasta este a 10-a victorie a lui Dellien într-un turneu Challenger. În timp ce pentru Cosano, finala de la Concord Iași Open reprezintă cea mai bună performanță din cariera sa.

Hugo Dellien va primi 100 de puncte ATP și un premiu de 16.550 euro pentru succesul său la Iași, în timp ce Cosano va primi 50 de puncte ATP și un cec de 9.705 euro.

Datorită punctelor acumulate la Iași, Cosano a urcat pe locul 229 în clasamentul mondial. De asemenea bolivianul Dellien va intra în Top 140.

Hugo Dellien este al doilea sud-american care câștigă Concord Iași Open, după brazilianul Felipe Meligeni Alves, în 2022. Ceilalți câștigători ai turneului de la Iași sunt:

• spaniolul Carlos Taberner (2020),
  • cehul Zdenek Kolar (2021),
  • francezul Hugo Gaston (2023).

Proba de dublu a turneului de la Iași a fost câștigată de perechea română Cezar Crețu / Bogdan Pavel. Cei doi sportivi de la Academia Victor Hănescu au învins sâmbătă, în finala de dublu, cuplul polonez favorit numărul 4, Karol Drzewiecki / Piotr Matuszewski, cu scorul de 2-6, 6-2, 10-4.

Fii alături de noi pe Facebook și Instagram pentru a fi primul informat!