Adminis.ro reprezintă portalul administrației ieșene

De interes

EURO 2024: Debut strălucitor pentru România, 3-0 împotriva Ucrainei

EURO 2024: Debut strălucitor pentru România, 3-0 împotriva Ucrainei. Naționala de fotbal a României a început Campionatul European – EURO 2024, găzduit de Germania, cu o victorie splendidă. România a învins Ucraina cu 3-0 (1-0) luni, pe Football Arena din Munchen, în Grupa E.

Tricolorii au obținut a doua victorie din istoria lor la Campionatul European, la 24 de ani de la precedenta (3-2 cu Anglia). România a realizat un meci tactic perfect, câștigând prin golurile lui Nicolae Stanciu (29), Răzvan Marin (53) și Denis Drăguș (57).

Ucraina a dominat la început, dar România s-a apărat compact și nu a lăsat spații pentru jucători precum Mudrik (Chelsea) și Ţîgankov (Girona). Ţîgankov a avut prima ocazie (7), dar Burcă a blocat. Coman a replicat pentru România, însă Lunin a prins șutul său modest.

În minutul 29, presiunea lui Drăguș a forțat o greșeală a lui Lunin, iar Man a pasat lui Stanciu, care a marcat cu un șut superb de la 18 metri. Drăgușin a intervenit decisiv la centrările lui Mudrik (36) și Ţîgankov (38). Man a avut o ocazie periculoasă, dar șutul său a fost deviat (38), iar Stanciu a lovit bara din corner (39).

Vezi și: „Sunetul muzicii”, de Richard Rodgers pe 5 iunie la Opera Națională Română din Iași.

România a început repriza a doua cu încredere

România a început repriza a doua cu încredere, Coman șutând pe lângă poartă (46). În minutul 53, Marin a marcat din afara careului după un contraatac condus de Drăguș. Ucraina a fost dezorientată, iar Drăguș a înscris al treilea gol (57) după o combinație între Stanciu și Man.

Ucraina a încercat să reducă din diferență, Iarmolenko și Sudakov având ocazii (65, 77). Niță a fost la post la șuturile lui Drăgușin și Burcă (79). Mudrik a tras periculos, dar mingea a trecut pe lângă poartă (84). În prelungiri, Iaremciuk a lovit bara transversală (90+2), iar Mudrik a fost blocat de Niță (90+4).

Stanciu a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului de UEFA. România va juca următoarele meciuri cu Belgia (22 iunie) și Slovacia (26 iunie). România a demonstrat determinare și pragmatism, având mai multe șuturi pe poartă decât Ucraina (5-2), deși posesia a fost inferioară (34%-66%).

Mai mulți suporteri au intrat pe teren, unul dintre ei îmbrățișându-l pe căpitanul Stanciu (73). Iarmolenko a devenit primul jucător ucrainean care participă la patru ediții de EURO. Luni se joacă și celălalt meci din grupă, Belgia – Slovacia.

Urmărește-ne pe Facebook și Instagram pentru a fi la curent cu toate informațiile!