Adminis.ro reprezintă portalul administrației ieșene

De interes

Spania este campioana Europei!

Spania a învins Anglia cu 2-1 (Nico Williams 47, Oyarzabal 86/Palmer 73) în finala Euro 2024, cucerind al patrulea titlu european din istoria sa, după cele din 1964, 2008 și 2012. Cu acest trofeu, Spania deține recordul de titluri europene, depășindu-i pe germanii care au găzduit turneul.

În prima repriză, cele două echipe au jucat prudent. Ibericii au dominat, dar fără să fie eficienți, în timp ce britanicii s-au apărat bine, fără să inițieze contraatacuri periculoase.

Spania a început în forță repriza a doua, deschizând scorul printr-o fază lucrată de Lamine Yamal și Nico Williams. Palmer a egalat cu un șut inspirat, dar Oyarzabal a decis finala de la Berlin. A fost un succes meritat pentru echipa care a oferit cel mai frumos fotbal în Germania.

În drumul spre finală, Spania a demonstrat consistență și creativitate, eliminând adversari de top cu un joc de posesie impresionant și o apărare solidă. Performanțele jucătorilor tineri, precum Lamine Yamal și Nico Williams, au fost remarcabile, arătând viitorul promițător al fotbalului spaniol. De asemenea, antrenorul a fost lăudat pentru strategiile sale inteligente și pentru capacitatea de a motiva echipa în momentele cheie.

Victoria Spaniei a fost sărbătorită cu entuziasm de fanii din întreaga lume, care au umplut străzile orașelor spaniole într-o explozie de bucurie și mândrie națională. Acest al patrulea titlu european consolidează poziția Spaniei ca una dintre cele mai puternice și respectate națiuni din istoria fotbalului.

Fii alături de noi pe Facebook și Instagram pentru a fi primul informat!